Sprawy o alimenty nigdy nie należą do najłatwiejszych, dlatego zwykłej osobie przyda się pomoc specjalisty. Pomocy prawnej należy szukać u dobrego adwokata lub radcy prawnego. Tacy specjaliści zajmują się prowadzeniem takich spraw na co dzień i z pewnością będą w stanie doradzić klientom, w jaki sposób walczyć o alimenty. W przypadku braku skorzystania z takich usług znacząco zmniejsza się swoje szanse na uzyskanie zadowalającego wyroku przed Sądem. O alimenty zwykle występują samotne matki z dziećmi, które chcą tym samym uzyskać pieniądze na wychowanie dziecka od jego ojca, ale mogą to zrobić też rodzice, czy też dzieci.
Ile trzeba zapłacić za pomoc prawną?
Za pomoc prawną w sporach alimentacyjnych trzeba będzie oczywiście zapłacić. Podstawowe stawki za uzyskanie pomocy wynoszą od 700 złotych do nawet 3500 złotych. Wszystko uzależnione będzie oczywiście od tego, o jakie alimenty toczyła się będzie wala przed Sądem. Im wyższych alimentów będzie oczekiwało się od drugiej osoby, tym więcej pieniędzy trzeba będzie zapłacić za obsługę prawną adwokatowi lub radcy prawnemu, którego klient wybierze. Jeśli alimenty będą wynosić około 400 złotych miesięcznie, wtedy adwokatowi zapłacić będzie trzeba około 700-900 złotych, w przypadku alimentów wynoszących powyżej 850 złotych miesięcznie, trzeba liczyć się już z wydatkiem rzędu 3500 złotych. Zależne jest to też od miejsc, w których prowadzone są sprawy o alimenty.
Spory alimentacyjne a koszty sądowe
Przy sporach alimentacyjnych warto wziąć pod uwagę również koszty sądowe, które trzeba będzie ponieść, jeśli będzie chciało rozstrzygnąć się sprawę na swoją korzyść. Stawki sądowe wynoszą od 200 złotych, chociaż wszystko zależy tutaj od tego, ile wynosi wartość przedmiotu sporu. Stawki sądowe to 5 procent takiej wartości. Do tego, jeśli przegra się proces Sąd może nałożyć na daną osobę dodatkowe koszty, chociaż nie jest to konieczność, dlatego też trzeba mieć na koncie kilka tysięcy złotych, aby w ogóle rozpoczynać takie procesy sądowe.
Następny artykuł: http://www.krakinfo.pl/ile-kosztuje-napisanie-pisma-przez-prawnika/