ciśnieniomierz naramienny

Ciśnieniomierz – warto mieć go w domu! 

Znajomość wartości ciśnienia tętniczego stanowi najlepszą domową, profilaktykę zawałów i innych chorób układu krążenia. Dlatego warto mieć w domu ciśnieniomierz i używać go regularnie. Rynek produktów medycznych dostępnych dla każdego oferuje w Polsce trzy rodzaje ciśnieniomierzy: tradycyjny (z pompką), nadgarstkowy i naramienny. Najdokładniejszym i najprecyzyjniejszym z nich jest klasyczny ciśnieniomierz tradycyjny, jednak – poza lekarzami i pielęgniarkami – niewiele osób potrafi go używać poprawnie. W tej sytuacji pozostaje nam wybór pomiędzy ciśnieniomierzem nadgarstkowym i naramiennym.

Ciśnieniomierz naramienny – dokładniejszy niż nadgarstkowy, ale nie każdy uzna go za wygodny w użyciu 

Ciśnieniomierz naramienny jest bardziej dokładny niż nadgarstkowy. Niestety jest on większych rozmiarów i podróżowanie z nim może być kłopotliwe. Drugą wadą ciśnieniomierza naramiennego jest fakt, że osoby z nadwagą i otyłością mają problem z jego poprawnym używaniem, a to im najczęściej zaleca się kontrolę ciśnienia krwi. Dokładność pomiaru to główny atut ciśnieniomierza naramiennego, więc warto mieć go w domu mimo kłopotliwości jego użytkowania.

Ciśnieniomierz nadgarstkowy – przyjazny dla każdego, ale bywa niedokładny w pomiarach 

Ciśnieniomierz nadgarstkowy jest przyjazny w użytkowaniu dla każdego. Tyle, że pomiary bywają niedokładne. Poleca się go więc osobom, u których wahania ciśnienia nie są duże. Lekarze zachęcają także, aby stosować go na przykład tylko w podróży i poza domem, a w domu zdecydować się jednak na model ciśnieniomierza naramiennego.

Coraz przyjaźniejsze ciśnieniomierze naramienne

Dobra wiadomość jest taka, że producenci ciśnieniomierzy naramiennych coraz częściej dbają o ich funkcje dodatkowe. Dla osób starszych przygotowano już modele z dużymi wyświetlaczami, dzięki czemu łatwo odczytać wynik pomiaru. Wiele modeli zawiera także funkcję ostrzegania przed niewłaściwym nałożeniem mankietu, znaki alarmu świetlne lub dźwiękowe (a niekiedy jedne i drugie) w przypadku pojawienia się wyniku wskazującego na zawał lub stan przedzawałowy. Większość modeli posiada już także czujnik zużycia baterii, dzięki czemu pomiary są już w zasadzie tak dokładne, jak w przypadku tradycyjnego ciśnieniomierza z pompką używanego przez pracowników służby zdrowia.

One thought on “Ciśnieniomierz naramienny czy nadgarstkowy?”

  1. Bardzo ciekawy artykuł. Obecnie bardzo ważne jest by kontrolować ciśnienie każdego dnia. Dlatego taki sprzęt jest bardzo ważny i należy go posiadać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.