Ciśnieniomierz – warto mieć go w domu!
Znajomość wartości ciśnienia tętniczego stanowi najlepszą domową, profilaktykę zawałów i innych chorób układu krążenia. Dlatego warto mieć w domu ciśnieniomierz i używać go regularnie. Rynek produktów medycznych dostępnych dla każdego oferuje w Polsce trzy rodzaje ciśnieniomierzy: tradycyjny (z pompką), nadgarstkowy i naramienny. Najdokładniejszym i najprecyzyjniejszym z nich jest klasyczny ciśnieniomierz tradycyjny, jednak – poza lekarzami i pielęgniarkami – niewiele osób potrafi go używać poprawnie. W tej sytuacji pozostaje nam wybór pomiędzy ciśnieniomierzem nadgarstkowym i naramiennym.
Ciśnieniomierz naramienny – dokładniejszy niż nadgarstkowy, ale nie każdy uzna go za wygodny w użyciu
Ciśnieniomierz naramienny jest bardziej dokładny niż nadgarstkowy. Niestety jest on większych rozmiarów i podróżowanie z nim może być kłopotliwe. Drugą wadą ciśnieniomierza naramiennego jest fakt, że osoby z nadwagą i otyłością mają problem z jego poprawnym używaniem, a to im najczęściej zaleca się kontrolę ciśnienia krwi. Dokładność pomiaru to główny atut ciśnieniomierza naramiennego, więc warto mieć go w domu mimo kłopotliwości jego użytkowania.
Ciśnieniomierz nadgarstkowy – przyjazny dla każdego, ale bywa niedokładny w pomiarach
Ciśnieniomierz nadgarstkowy jest przyjazny w użytkowaniu dla każdego. Tyle, że pomiary bywają niedokładne. Poleca się go więc osobom, u których wahania ciśnienia nie są duże. Lekarze zachęcają także, aby stosować go na przykład tylko w podróży i poza domem, a w domu zdecydować się jednak na model ciśnieniomierza naramiennego.
Coraz przyjaźniejsze ciśnieniomierze naramienne
Dobra wiadomość jest taka, że producenci ciśnieniomierzy naramiennych coraz częściej dbają o ich funkcje dodatkowe. Dla osób starszych przygotowano już modele z dużymi wyświetlaczami, dzięki czemu łatwo odczytać wynik pomiaru. Wiele modeli zawiera także funkcję ostrzegania przed niewłaściwym nałożeniem mankietu, znaki alarmu świetlne lub dźwiękowe (a niekiedy jedne i drugie) w przypadku pojawienia się wyniku wskazującego na zawał lub stan przedzawałowy. Większość modeli posiada już także czujnik zużycia baterii, dzięki czemu pomiary są już w zasadzie tak dokładne, jak w przypadku tradycyjnego ciśnieniomierza z pompką używanego przez pracowników służby zdrowia.
Bardzo ciekawy artykuł. Obecnie bardzo ważne jest by kontrolować ciśnienie każdego dnia. Dlatego taki sprzęt jest bardzo ważny i należy go posiadać.